Haus im Ennstal

Obec Haus leží při levé straně hlavní silnice č.320 směrem na Schladming. Kolem níHaus im Ennstal se rozkládají malebné travnaté pastviny. Přímo z Hausu vedou lanovky na Hauser Kaibling, jeden z nejlepších rakouských skiareálů. Nachází se severně od Dachsteinské plošiny v oblasti Dachstein – Tauern. Nejvyšším okolním vrcholkem je Hauser Kaibling (2 015 m.m.m.). Má téměř 2500 obytel, kterým poskytuje bohaté kulturní vyžití,
 jako městský trh (datovaný od roku 928), muzea či městskou knihovnu. Haus má celkem 8 územních částí, Birnberg, Ennsling, Gumpenberg, Haus, Lehen, Oberhaus, Oberhausberg a Weissenbach. 

Okolí městečka je známé především vynikajícími sjezdovými tratěmi. První lyžařský závod se zde konal již v roce 1914. Od roku 1980 je Hauser Kaibling dějištěm Světového poháru v alpském lyžování.

Hauser Kaibling

Nejdůležitějším ekonomickým faktorem je cestovní ruch, následují řemeslé podniky, zemědělství a lesnictví. Hlavní dopravní tepnou je silnice Ennstalbundesstraße B 320. Nejbližší železniční stanicí je Schladming. V městečku se nachází celá řada ubytovacích kapacit.

Ve středu Hausu je také farní kostel svatého Jana Křtitele, který byl postaven v letech 1750 – 1753. Původně se v Hausu nacházel románský kostel, ale ten byl roku 1750 zcela zničen požárem (a spolu s ním také většina města). V roce 1999 prošel kostel rekonstrukcí.

Pokud se chcete trochu kulturně vzdělat, můžete navštívit Děkanské muzeum nebo Muzeum zimních sportů.