Lyžování Hauser Kaibling

Hauser Kaibling je jedním z kopců takzvané čtyřvrcholové houpačky, do které patří ještě Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Všechna čtyři střediska jsou vzájemně propojená a funguje na nich jeden společný skipas. Hauser Kaibling je pak pomyslnou branou do lyžařského regionu Schladming – Dachstein, který spadá pod Ski amadé. Areál je jedním z nejlépe vybavených lyžařských středisek v Rakousku. „Houpačka“ (jak se všem areálům přezdívá) nabídne lyžařům celkem 123 kilometrů sjezdovek, z nichž je 46 kilometrů modrých, 68 kilometrů červených a 9 kilometrů černých. Všech 123 kilometrů tratí je navíc uměle zasněžovaných, proto o kvalitní sníh není nouze po celou lyžařskou sezonu. Pro přepravu lyžařů je připraveno celkem 44 kabin, vleků, sedaček a několik kotev. Samotný Hauser Kaibling pak má 37 kilometrů sjezdovek, z nichž je zhruba polovina modrých, 36 % červených a 11 % černých. V areálu se každoročně koná závod světového poháru FIS.

Zalesněný vrchol Hauser Kaiblingu je nejvyšším bodem všech čtyř areálů (2 015 metrů nad mořem). Symbolické pro něj jsou ukázkové červené „dálniční“ tratě. Hauser Kaibling protínají tři hlavní sjezdovky, které jsou vzájemně protkány dalšími spojkami. Vetšina tratí vede příjemným lesním porostem, pouze vrcholové partie mají otevřený terén. Ostatně Hauser Kaibling se chlubí pravděpodobně nejhezčími a nejbezpečnějšími sjezdovkami v okolí. Dechberoucí je výhled na masiv Dachsteinu, malou nevýhodou je možná to, že ze sjezdovek je vidět právě jen Dachstein.Booking.com

Při přejezdech mezi areály si dejte pozor na čas. Mapy poměrně dost zkreslují a vzdálenosti mezi jednotlivými kopci jsou o mnoho větší než se zdá. Všechny čtyři areály lze navštívít za jeden den (což ostatně nedoporučuji), chce to ale dobře naplánovat trasu. Hauser Kaibling i jeho okolní bratři jsou velmi moderními středisky. Disponují všemy vymoženostmi současnosti, jako jsou vyhřívané sedačkovky, ergonomické uspořádání kas, rychlé vleky, bezpočet horských chat, půjčovny, servisy a další. Zajímavostí je Disco sjezdovka, kde po celé její délce hraje muzika. Lyžovat v rytmu hudby parkrát za den bylo vcelku příjemné. Využít můžete také bezplatné Wi-Fi připojení k internetu, které je dostupné nejen u horských chat, ale také na sjezdovkách. Za zmínku stojí také aplikace Ski amadé Guide (iOS a Android), která vám poskytne aktuální info o středisku a budě dělat super propočty z vašich jízd.

Cenově se Hauser Kaibling řadí spíše k dražším střediskům (ale ne nejdražším). Co se ovšem poměru ceny a kvality týče je na samém vrcholu. Infrastrukturou a velikostí se řadí ke špičce rakouských areálů a určitě stojí za navštívení. Navíc, co se týče dopravy z České republiky, nemá mezi areály konkurenci. Jediný, kdo mu může v tomto ohledu být soupeřem je Hornorakouský Hintertoder.

Skimapa Hauser Kaibling
skimap-hauser-kaibling

Interaktivní skimapa Hauser Kaibling